Komary kłują żywicieli przede wszystkim w celu pozyskania krwi, która jest niezbędna dla ich rozmnażania. Samice kłują żywicieli ponieważ potrzebują krwi do produkcji jaj. Białka i inne składniki zawarte we krwi są wykorzystywane do wytwarzania jaj. Pobrana porcja krwi inicjuje cykl gonotropowy, który obejmuje trawienie krwi, rozwój komórek w jajnikach i składanie jaj. Częstotliwość kłucia żywicieli zależy od gatunku komara i warunków środowiskowych. Na przykład, samice Aedes aegypti mogą kłuć co 2-3 dni w optymalnych warunkach środowiska.

Komar gryzący człowieka

Poza tym warto wspomnieć, że niektóre gatunki komarów, takie jak Aedes albopictus lub Culex pipiens mogą złożyć pierwsze jaja bez pobrania krwi (jest to zjawisko nazywane autogenią), kolejne cykle wymagają już krwi do złożenia jaj.

Samce komarów nie kłują i nie pobierają krwi. Żywią się nektarem i innymi płynami roślinnymi. Warto wspomnieć, że komary wybierają żywicieli na podstawie kombinacji bodźców wizualnych, termicznych i chemicznych, w tym dwutlenku węgla wydychanego przez potencjalnych żywicieli – więcej na temat w jaki sposób komary wybierają ofiarę w innym wpisie.

Źródła: